НОВІ НАЗВИ ОТРИМАЛИ ЩЕ ПІВ СОТНІ ВУЛИЦЬ І ПРОВУЛКІВ НОВОМОСКОВСЬК

На виконання Законів України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», «Про географічні назви» та «Про забезпечення функціонування української мови як державної» депутати Новомосковської міської ради восьмого скликання, розглянувши звернення мешканців міста Новомосковськ, враховуючи рекомендації обласної робочої групи з перейменування топонімів, у ході березневої сесії ухвалили рішення щодо перейменування вулиць та провулків — переважно привели їх до мовних стандартів:
СТАРЕ НАЙМЕНУВАННЯ НОВЕ НАЙМЕНУВАННЯ
вул. Зіни Білої – вул. Зінаїди Білої
вул. Г. Бораковського – вул. Григорія Бораковського
вул. Військових залізничників – вул. Військових Залізничників
вул. М. Головка – вул. Микити Головка
пров. М. Головка – пров. Микити Головка
вул. Ю. Голополосова – вул. Юрія Голополосова
пров. Ю. Голополосова – пров. Юрія Голополосова
вул. О. Гончара – вул. Олеся Гончара
вул. М. Гребенюка – вул. Максима Гребенюка
вул. І. Данеко – вул. Івана Данеко
вул. А. Джусова – вул. Анатолія Джусова
пров. А. Джусова – пров. Анатолія Джусова
вул. Р. Дубовика – вул. Руслана Дубовика
вул. І. Ємельяненка – вул. Ігоря Ємельяненка
пров. І. Ємельяненка – пров. Ігоря Ємельяненка
вул. Г. Зелінського – вул. Гавриіла Зелінського
пров. Г. Зелінського – пров. Гавриіла Зелінського
вул. О. Костріченка – вул. Олега Костріченка
вул. Кузнечна – вул. Ковальська
вул. Н. Курченко – вул. Надії Курченко
вул. І. Кутового – вул. Івана Кутового
вул. Л. Українки – вул. Лесі Українки
вул. А. Литвиненка – вул. Андрія Литвиненка
пров. Ломаний – пров. Ламаний
вул. Малютіна – вул. Ігоря Малютіна
вул. В. Мельникова – вул. Віктора Мельникова
вул. О. Мітягіна – вул. Олександра Мітягіна
пров. О. Мітягіна – пров. Олександра Мітягіна
вул. 1 Набережна – вул. Перша Набережна
вул. 2 Набережна – вул. Друга Набережна
вул. Національної гвардії – вул. Національної Гвардії
вул. 2 Паланська – вул. Друга Паланська
вул. О. Пахучого – вул. Олексія Пахучого
пров. О. Пахучого – пров. Олексія Пахучого
вул. Р. Подрєз – вул. Раїси Подрєз
пров. Путьовий – пров. Колійний
пров. Річний – пров. Річковий
вул. Сільвестрова – вул. Анатолія Сільвестрова
вул. Січеславської бригади – вул. Січеславської Бригади
вул. Т. Тонконог – вул. Таїсії Тонконог
вул. І. Франка – вул. Івана Франка
вул. Б. Хмельницького – вул. Богдана Хмельницького
пров. Б. Хмельницького – пров. Богдана Хмельницького
вул. Холодноярської бригади – вул. Холодноярської Бригади
вул. Червоний Кут – вул. Красний Кут
вул. Юрченка – вул. Станіслава Юрченка
вул. Шаповалова – вул. Геннадія Шаповалова
пров. Залізничний — пров. Братів Авраменків
пров. Маяковського — пров. Миколи Козенка
вул. Кутузова – вул. Чечелівська
пров. Леваневського — пров. Бориса Джонсона
До 27 квітня міська влада зобов’язана перейменувати решту топонімів, які підпадають під дію згаданих законів. А це, нагадаємо, не лише назви міста й великої кількості вулиць, а й назви ряду підприємств, установ, організацій.
Це стосується й громадських організацій, політичних партій, приватного бізнесу, які теж зобов’язані впорядкувати свої найменування, символіку, товарні знаки, установчі документи.
Якщо вони цього не зроблять, суд за поданням Міністерства юстиції має заборонити їхню діяльність. Міністерство юстиції сформував комісію, яка стежить за виконанням вимог закону.
У зв’язку зі зміною назви міста Новомосковська роботи для юридичних осіб буде чимало. За рекомендацією вищих інстанцій перейменуванню підлягають навіть назви деяких міських дитсадків, що містять русизми. Попереду й робота з демонтажу чи приведення змісту написів на цілій низці пам’ятників та пам’ятних знаків, про які наша газета вже писала.
Зазначимо, що закон не передбачає жодних винятків для перейменування об’єктів топонімії, які підпадають під його дію. Ні збір підписів громадськістю, ні неприйняття рішення міською владою, ні спроби схитрувати не залишаться без уваги. Свіжий приклад: щоб не зносити Арку дружби народів, Київська міська рада перейменувала її на Арку свободи українського народу. Але висновок Українського інституту національної пам’яті однозначний: «підлягає цілковитому демонтажу».
За невиконання рішення закону передбачена відповідальність — аж до кримінальної. І навіть якщо в місті не виконають вимоги закону, це все одно зробить своїм розпорядженням голова облдержадміністрації.
Нагадаємо, що після перейменування нашого міста чи вулиці ніхто з пересічних громадян не зобов’язаний робити відмітку про нову адресу в паспорті. Всі наявні документи залишатимуться чинними. При купівлі-продажу об’єктів нерухомості в нові документи внесуть уже змінені назви. Але хто бажає, може одразу звернутися для внесення змін і в паспортні дані, і в документи на право власності.
Невдовзі Верховна Рада має затвердити нову назву для Новомосковська. А всього 109 населених пунктів змінять свої назви. Зокрема, комітет ВРУ рекомендував парламенту перейменувати на Дніпропетровщині, крім нашого міста, ще й міста, які противилися зміні назв: Павлоград — на Матвіїв, Синельникове — на Ріднопілля, Першотравенськ — на Шахтарське. До речі, сусіднє селище Гвардійське має стати Зарічним (йому пощастило більше, ніж селу з такою ж назвою в Тернопільській області – його рекомендують назвати Гниловоди). Як зазначив голова Інституту національної пам’яті Антон Дробович, «якщо назва вдала, то з часом люди звикають, рана гоїться».
Після завершення перейменування населених пунктів і вулиць залишиться лише остаточно ухвалити зміни до Конституції про перейменування Дніпропетровської й Кіровоградської областей, але це відбудеться вже після війни. Можливо, до того часу почуємо й аргументи, чому назва Січеслав для міста Дніпропетровська стала неприйнятною, а для області – годиться. Бо думку більшості мешканців міста саме через це проігнорували.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *