Дело компаний нардепа от ОПЗЖ Виталия Борта продолжает пылиться на полке

Чиновники Антимонопольного комітету продовжують ігнорувати розгляд змови на торгах, у яких три роки тому брали участь компанії з орбіти народного депутата від ОПЗЖ Віталія Борта. Натомість відтоді компанія-учасник змови отримала від держави ще 11,5 млрд грн., ремонтуючи дороги у Черкаській, Київській, Чернігівській, Кіровоградській, Донецькій та інших областях. З них 2 млрд. грн. – уже після початку повномасштабного вторгнення.

Уголовное дело компаний нардепа от ОПЗЖ Виталия Борта продолжает пылиться на полке

Народний депутат України Віталій Борт – один із найбільш послідовних і палких прибічників Росії та проросійських поглядів серед українських політиків. У 2014 році він був одним із тих парламентарів, хто відкрито виступав за “самовизначення” “народу Донбасу”. На наступний день після того, як міську раду Макіївки Донецької області захопили “колгоспники з військторгу”, Борт уже був там і підтримував проведення “референдуму про подальшу долю Донбасу”.

Як з’ясували нещодавно журналісти програми “Схеми”, Борт регулярно літав до Москви, Сімферополя, Ростова-на-Дону у 2014-2015 роках, а після цього – як писали ЗМІ – регулярно перетинав наземний кордон з Кримом. Причина, можливо, й банальна – в Криму жила (а можливо і продовжує жити) його мати, яка отримала там російський паспорт. Але любов до Росії не завадила Борту продовжувати заробляти гроші в Україні.

Згідно з відкритими даними руху Чесно, Борт закінчив Горлівську філію Донецького політехнічного інституту за спеціальністю “будівництво автомобільних шляхів та мостів”. Відтак цілком логічно, що одним із його основних бізнесів стало саме дорожнє будівництво. Публічно відомо про дві компанії, які займалися цим напрямком – це ТОВ “ЗТС Груп” (42406672) та ТОВ “ДС Пром Груп” (39810010). Директором і бенефіціаром першої компанії є Андрій Вікторович Щербань – зять Борта, чоловік його доньки – Яни Борт-Щербань.

Друга компанія записана на Дмитра Мусієнка з Охтирки. Проте це, найімовірніше, підставна особа. По-перше, до 2017 року співвласниками компанії були помічник Борта Дмитро Притула та фонд “Ю. Ді. Джи” (40114225), власницею якого є дружина нардепа Ольга Борт.

По-друге, обидві компанії брали участь щонайменше в одній змові на тендерних закупівлях на Кіровоградщині, де у заявках використовували шаблони документів одна одної, подали два ідентичних гарантійних листа, які не вимагалися документацією, а також майже одночасно підвантажували документи на сайт у позаробочий час, одночасно подавали схожі скарги тощо. При цьому компанія “ЗТС” тут була “підсадним” спарринг-партнером для “ДС Пром Груп”. Адже не подала банківської гарантії, а асфальтний завод і лабораторю мала намір орендувати у “конкурента” – іншої фірми Борта.

Активісти ще в 2020 році оскаржили тендерну змову компаній Борта до АМКУ – проте досі (!) не отримали відповідей на те, чи мали місце зловживання з боку учасників.

При тому, що “спаррингові” тендери надалі були для “ДС Пром Груп” звичайною практикою. Приміром, за змову з метою таємної передачі в оренду тимчасово ввезеної на територію України техніки було відкрито кримінальну справу проти представництва азербайджанської компанії Azvirt – одного з партнерів “ДС Пром Груп”.

Відсутність реакції з боку регулятора на зловживання компаній з орбіти проросійського нардепа призвело до того, що за час, що минув з моменту здавалось би, незначного тендера на Кіровоградщині (ціна питання – “всього” 61 млн грн), “ДС Пром груп” встигла виграти торгів на суму понад 11,5 млрд. грн. Серед найбільших тендерів – дороги в тій же Кіровоградщині (1,5 млрд грн.), на Київщині (понад 600 млн грн.), Чернігівщині (майже 480 млн грн).

Примітно, що ігнорування з боку попереднього керівництва АМКУ питань, які стосуються притягнення компаній Борта до відповідальності, ймовірно, було системним. Якщо тендерну змову на кіровоградському тендері не розглядали роками, то от скаргу самого “ДС Пром груп” в квітні 2023 року – розглянули майже миттєво. Та ще й дали можливість компанії виправити критичні помилки у тендерній заявці, практично “за вуха” протягнувши її до перемоги.

З огляду на проросійський бекграунд Борта, а також з огляду на систематичне і широкомасштабне вилучення представників колишньої ОПЗЖ з усіх сфер впливу в Україні, досить дивним виглядає той факт, що компанія з орбіти такого нардепа продовжує заробляти гроші, призначені донорами для відбудови нашої держави. Попередні практики АМКУ могли свідчити, що щонайменше в цьому органі ставлення до Борта і його однопартійців як до зрадників Батьківщини, ймовірно “не прижилося”. І навіть попри наявні порушення законодавства – його бізнес продовжував отримувати підтримку. Як зміняться підходи сьогодні – поки невідомо.

Втім факт залишається фактом: змова трирічної давнини так і лежить в стінах АМКУ нерозслідуваною, а її учасник продовжує заробляти гроші на ремонті доріг.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *